BNW 'de Bilim ve Para Dengesi Nasıl Ayarlanıyor?

Yeni çıkan Brave New World eklenti pakedine dair herşey.
tahiryildiz

BNW 'de Bilim ve Para Dengesi Nasıl Ayarlanıyor?

Okunmamış mesaj gönderen tahiryildiz » Pzt Mar 03, 2014 12:45 pm

Arkadaşlar merhaba, site ile bugün tanıştım, ellerinize sağlık çok iyi bilgiler var.

Ben uzun süredir Civ serisini oynuyorum, hakkını veremediğimi düşünsem de en iyi şekilde oynayıp genelde culture victory elde etme amacını güdüyorum.

Eski civ 'lerde bilimile para arasında bi denge vardı bunu ayarlayabiliyorduk, istersek daha az para kazanıyorduk daha fazla sanata önem veriyorduk, şimdi öyle bir tuş yok sadece şehrin içindeki özel scientistlerle ve binlarla sanata önem artırılabiliyor ama dünya kadar param oluyor onu ben sanata yatırmak istiyorum daha hızlı gelişmek için,mümkün olmuyor...

Eskiden altın sıkıntısı çok yaşarken BNW 'de altınla ilgili hiç sorun yaşamıyorum ama altınımı değerlendirecek yer bulmakta sıkıntı yaşıyorum.

Bilime daha fazla nasıl önem verebilirim?

Kullanıcı avatarı
erkanus

Re: BNW 'de Bilim ve Para Dengesi Nasıl Ayarlanıyor?

Okunmamış mesaj gönderen erkanus » Pzt Mar 03, 2014 5:12 pm

Eski Civ'lerde özellikle civ3'ten hatırlıyorum öyle bir skala vardı, bilim ve parayı ayarlayabiliyorduk.
Civ 5 BNW'da bilim büyük ölçüde nüfusa bağlı. buna scientist'ler ve özel binalar (kütüphane, üniversite, laboratuvar vs..) ve politikalar eklenebilir. bilimi arttırmak için özellikle nüfusu arttırmanı tavsiye ederim. Bunun için yemek üretilen bölgeleri çalıştırmaya çalış. eğer bazı özel binaları national wonder'lar ve diğer dünya harikalarını da mümkün oldukça nüfusu en yüksek olan şehire (genelde başkent) inşa etmen, yüzdesel bonus veren binalar da bilim puanı getirisi en yüksek yerde daha verimli olur...

ben genelde başkentin nüfusunu hızla arttırmaya çalışırım, bütün bilim binalarını da oraya yaparım ki hepsi birbirini katlasın ;)

Ayrıca youtube'da videolarımı da seyredebilirsin ;) StrategyMania

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: BNW 'de Bilim ve Para Dengesi Nasıl Ayarlanıyor?

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzt Mar 03, 2014 5:25 pm

Öncelikle foruma hoşgeldiniz. :bgndm:

Erkan abimiz gayet güzel özetlemiş :tskler:

Nüfus ne kadar fazla olursa o kadar bilim geliyor. Nüfusu limitleyen şeyler de yemek ve mutsuzluk.

Nüfusu artırabilmek için, mutluluk sıkıntınız varsa, altınla mutluluk binaları satın alabilirsiniz. (Arena, tiyatro gibi)

Aynı şekilde üretilen yemeği artırmak için de, yemek üretimine katkıda bulunan binaları satın alabilirsiniz.

Bilime yardımcı olan binaları satın almak zaten aklınıza gelmiştir. (kütüphane, üniversite, observatory vb.)

Kültürü artırmanız bile uzun vadede politika açarak bilim üretiminizi hızlandırabilir.

Diplomasi olarak da teknoloji antlaşması yaparak altını değerlendirebilirsiniz. 15, 30 tur sonra (oyunun hızına göre değişir) antlaşmayı yapan iki taraf da bilim kazanır. Mutluluk sıkıntısı varsa da başka ülkelerden lüks kaynak satın alabilirsiniz.