Civilization 5 Brave New World Rehberi

Yeni çıkan Brave New World eklenti pakedine dair herşey.
Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Civilization 5 Brave New World Rehberi

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Sal Tem 30, 2013 12:20 am

Brave new world ile gelen tüm yenilikleri, uygulamasıyla ve her detayıyla rehber sitemde paylaştım. Bu ek paketle gelen her yenilik için rehberler tamamlandı, linklerini paylaşıyorum.

Rehber sayfamızdaki Civilization Brave New World rehberi anasayfası için tıklayın;

Civilization-TR Brave New World Rehberi

Ticaret yolları sistemi (Trade route) (3 sayfa)
Dünya kongresi (World Congress) (2 sayfa)
Arkeoloji sistemi (Archaeology)
Büyük sanatçılar (Great artist)
Başyapıtlar (Great Work)
İdeoloji sistemi (Ideology)
Turizm Kültür sistemi ve baskınlık: (Tourism Culture, influence)

Rehberlerde eksik, hatalı anlatım görürseniz buradan paylaşın.

Gandhi1990

Re: Civilization 5 Brave New World Rehberi

Okunmamış mesaj gönderen Gandhi1990 » Pzt Eyl 09, 2013 9:34 am

Teşekkürler bu rehber çok detaylı olmuş çok yardımcı oldu. Elinize sağlık allah razı olsun.
Politikalarla ve dinle ilgili rehber ekleyecek misiniz?

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzt Eyl 09, 2013 10:01 am

Ekleyeceğim zamanla, maalesef pek vakit ayıramadım, rehber yazmak çok vakit alıyor.

İlk olarak "Başlangıç rehberi" isminde, oyuna yeni başlayanlara yönelik rehber paylaşacağım. Hazırlamaya başladım, rehber tamamlanınca, veya rehber sitemde paylaştığımda, forumda ve facebook sayfasında linkini paylaşırım. Haberiniz olur.

Bir akrabam için bir kağıda politikayla ilgili türkçe açıklama yazmıştım, çevirmiştim her politika için, ama güncel değil gods and kings'deki politikalar var. Resmini çekmiştim kaybolursa yazıcıdan çıkartırım diye. Bulabilirsem burda paylaşırım. Rehber sitesinde de link verebilirim ihtiyacı olan vardır.

theselfish

Okunmamış mesaj gönderen theselfish » Pzt Eyl 09, 2013 3:25 pm

bu rehber mükemmel olmuş. bi kaç anlamadığım şey vardı new world'le alakalı hepsinde aydınlandım. ellerine sağlık.

theselfish

Okunmamış mesaj gönderen theselfish » Pzt Eyl 09, 2013 3:49 pm

sözlükte de reklamını yaptım, daha da yazarım siz de yazarsanız destek verin daha çok adı duyulur, kalabalık olur.

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzt Eyl 09, 2013 6:12 pm

theselfish yazdı:sözlükte de reklamını yaptım, daha da yazarım siz de yazarsanız destek verin daha çok adı duyulur, kalabalık olur.
Yazar değilim malesef, uygun konularda paylaşırsanız çok iyi olur, çünkü bu forumun en büyük eksikliği bu, pek duyuramıyorum, kimsenin de forum olduğundan haberi bile yok. Teşekkürler :)

metaksis

Okunmamış mesaj gönderen metaksis » Pzr Eyl 29, 2013 8:13 pm

Merhaba,
BRave New World ile ilgili bir şey sormak istiyorum ama nereye yazacağımı pek bilemedim. Umarım burası uygun olur.
Brave New World'da, swap özelliğini kullanan kimse var mı? Bu özelliğin bize faydası nedir, deneyen, keşfeden kimse var mı acaba?

Not: Turistlik ve kültürel ürünlerimizi diğer uygarlıklarla değiştirmemizi sağlıyor bunu biliyorum ancak bunun bize ekstra faydası ne oluyor onu merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzr Eyl 29, 2013 8:31 pm

http://www.civilization-tr.com/brave-ne ... reat-work/

Linkteki "temasal bonus" kısmında açıklamıştım. Dikkatinizden kaçtıysa gözden geçirin.

Örneğin; opera evi binasında, 3 adet sanat başyapıtı (great work of art) ya da arkeolojiden oluşan tarihi kalıntı (artifact) yerleştirilebiliyor.

Şu anda oyuna girip bakamayacağımdan özelliğini sallıyorum; diyelim aynı ülkeden, ve aynı çağdan başyapıtları bu binaya yerleştirirsek bonus kültür oluşturuyor, temasal bonus.

Orta çağdan, 3 adet osmanlı arkeoloji kalıntımız var mesela, bunları aynı müzeye yerleştirirsek, normalde verdikleri turizme ek +6 turizm veriyorlar.

Bonus oluşturmak için doğru düzende başyapıtlarımız yoksa (3 değil de 2 tane uyan kalıntımız varsa),
Elimizdeki "bonus oluşturmayan, özelliği olmayan bir başyapıtları" yabancı ülkelerle takas yaparak, temasal bonus sağlayacak başyapıtları elde edebiliyoruz.

Biraz karışık, anlatmak da zor malesef. Sayfada fazla karışık görünmemesi için kısaca bahsetmiştim, birazdan başyapıt sayfasını da güncellerim. İyi akşamlar.

metaksis

Okunmamış mesaj gönderen metaksis » Pzr Eyl 29, 2013 10:03 pm

Tematik bonus sağlamak ile ilgili kullanılabileceğini ben de düşünmüştüm.
Ama işin açıkcası bu tematik bonusu deniyorum ama tam mantığını çözemedim.
Şu anda Hollanda ile oynuyorum. Bir binada 3 adet rönesans dönemi eseri var ve gerçekten de +2 yada +4 bonus veriyor ama mesela üç tane enformasyon çağı eseri aynı bonusu vermiyor. Ya da bir başka binada bir tane ancient ve bir classic area eseri +2 veriyor.

Ya da kimi zaman 2 tane ortaçağ dönemi eseri yine bonus vermiyor vs... Bu yüzden swap nasıl kullanılacak diye düşünmüştüm.
Sanırım arkeoloji kalıntılarını farklı medeniyetlerden toplamak lazım, ancak swap ile bu topladığımız eserlere uygun dönem eserleri ile değiş tokuş yaparsak çalışacak bu özellik.

Eğer gerçekten de bu şekilde çalışıyorsa biraz zorlama olmuş gibi duruyor bu özellik...

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzt Eyl 30, 2013 12:35 am

şu anda opera evini hatırlamıyorum aynı ülkeden mi, yoksa farklı ülke farklı çağ mı istediğini, ama wonder'lardan bazıları da great work of art ya da artifact'e (arkeolojik kalıntı) yerleri var. Örneğin louvre'da vardı. Binadan binaya temasal bonusun gereksinimi değişiyor. Başyapıt yerleştirme ekranında binanın üstüne gelirseniz açıklıyor temasal bonusun nasıl gerçekleştiği.