Fethedilen Şehrin Mutluluğu

Yeni başlayanların soru sorup tavsiye alabileceği alan
acemi

Fethedilen Şehrin Mutluluğu

Okunmamış mesaj gönderen acemi » Pzr Ağu 04, 2013 4:46 pm

selamlar,

bir şehri fethettim. daha doğrusu bir ülke ile savaşta iken bana 10 turn barış, birkaç kaynak ve bir şehrini verdi.

şimdi bakıyorum şehir mutsuz. bunları nasıl mutlu hale getirebilirim? şehri raze etmek istemiyorum işime yarar çünkü.

Resim

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Fethedilen Şehrin Mutluluğu

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzr Ağu 04, 2013 6:22 pm

Şehir ele geçirilince, şehrin boyutuna ve (sanırım) kaç yıllık şehir olduğuna göre, aldığınız turdan itibaren belli bir süre direnişte oluyor.(4-10 tur gibi) Bu süre içinde hiç bir şey yapmıyor, savunma için bombardıman da yapmıyor, ayrıca ülke mutluluğunu düşürüyor.
Bu direniş bittiğinde de, şehirde mutsuzluk olur. Mutsuzluğun gitmesi için annex yaptıktan sonra courhouse (adliye sarayı) inşa etmelisiniz.

acemi

Okunmamış mesaj gönderen acemi » Pzr Ağu 04, 2013 6:48 pm

hmmm başta raze seçeneğini seçtim anex seçmedim şimdi değiştiremem herhalde? o 12 turn ü beklemem lazım.

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzr Ağu 04, 2013 6:51 pm

acemi yazdı:hmmm başta raze seçeneğini seçtim anex seçmedim şimdi değiştiremem herhalde? o 12 turn ü beklemem lazım.
Raze seçeneği şehri yıkar. Yıktığı süreçte de büyük bir mutsuzluk yaratır. Son turuna kadar yıkılmaktan vazgeçilebilir yıkım sürecinde de her tur şehirden 1 nüfus eksilir .

acemi

Okunmamış mesaj gönderen acemi » Pzr Ağu 04, 2013 7:01 pm

Meceka yazdı:
acemi yazdı:hmmm başta raze seçeneğini seçtim anex seçmedim şimdi değiştiremem herhalde? o 12 turn ü beklemem lazım.
Raze seçeneği şehri yıkar. Yıktığı süreçte de büyük bir mutsuzluk yaratır. Son turuna kadar yıkılmaktan vazgeçilebilir yıkım sürecinde de her tur şehirden 1 nüfus eksilir .
yok onu demiyorum. başta fethettikten sonra 3 seçenek çıkıyor. rare, anex, bir de birşey daha vardı hatırlamıyorum. şimdi başta rare seçtim, değiştirmek istiyorum. değiştirme imkanım var mı acaba?

http://oi43.tinypic.com/9b9c21.jpg

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzr Ağu 04, 2013 7:03 pm

acemi yazdı:
Meceka yazdı:
yok onu demiyorum. başta fethettikten sonra 3 seçenek çıkıyor. rare, anex, bir de birşey daha vardı hatırlamıyorum. şimdi başta rare seçtim, değiştirmek istiyorum. değiştirme imkanım var mı acaba?

evet değiştiriliyor

acemi

Okunmamış mesaj gönderen acemi » Pzr Ağu 04, 2013 7:06 pm

Meceka yazdı:
acemi yazdı:
Meceka yazdı:
yok onu demiyorum. başta fethettikten sonra 3 seçenek çıkıyor. raze, anex, bir de birşey daha vardı hatırlamıyorum. şimdi başta raze seçtim, değiştirmek istiyorum. değiştirme imkanım var mı acaba?

evet değiştiriliyor
malesef değiştiremedim yardımcı olur musun? :)
En son acemi tarafından Pzr Ağu 04, 2013 7:13 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzr Ağu 04, 2013 7:09 pm

son yolladığın resimdeki şehirse şu an yıkılmıyor.

acemi

Okunmamış mesaj gönderen acemi » Pzr Ağu 04, 2013 7:11 pm

evet yıkılmıyor. raze seçeneğini seçtim ama kullanmıyorum. diğer seçeneklere baksaydım keşke. annex, ek ile ilgili olsa gerek.

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzr Ağu 04, 2013 7:49 pm

Annex var, ve puppet var. Civilization başlangıç rehberini www.civilization-tr.com sitesine ekleyeceğim. Orda ayrıntılı bilgi bulunur. Şimdilik şöyle özetleyim,
Annex: Şehir tamamen sizin olur, ama courthouse(adliye sarayı) inşa edene kadar şehir büyük mutsuzluk getirir. Adliye sarayı yapıldığında kendi şehrinizden farkı kalmaz.
Puppet: Şehir kendi yönetimine sahip olur. Kukla şehir gibi olur ve üretimine vs. müdahele edemezsiniz. Mutsuzluk getirmez, politika kültür gereksinimine etki etmez. Bilim normalden az getirir.

Raze: Şehri yıkar. Her turda 1 nüfus eksilir ve en son nüfus eksildiğinde şehir kaybolur. "Kesin bilgi olmamakla beraber", annex yaptıktan sonra raze seneçeği kayboluyor.