Soru-Cevap Bölümü

Yeni başlayanların soru sorup tavsiye alabileceği alan
Snowmen

Soru-Cevap Bölümü

Okunmamış mesaj gönderen Snowmen » Cum Tem 25, 2014 4:11 am

Merhaba arkadaşlar. Oyuna başlayalı daha 24 saat olmadı bağımlı oldum. Kafama takılan bir sürü soru var. Sitede böyle bir bölüm göremediğim için buradan sorayım dedim. Cevaplarsanız sevinirim.

1-Ünlü Mühendis diye bir şey çıktı. Bunu bekleteyim mi yoksa hemen istediği binayı yapayım mı
2-Çok erken zamanda fetihe giriştim. Düşünün ki 2. kurduğum oyunda daha ilk 50 tura girmeden hunlarla 4 şehir devletini ele geçirdim. Herkes bana karşı kınamacı ve kızgın. Halbuki ben yanımda kimseyi geliştirmek istemiyorum. Ne zaman kadar şehir ilhak etmeliyim ?

3-Hızlı bir şekilde çağ mı atlamalıyım yoksa gerekli teknolojilerle beraber mi atlamalıyım ?
4- bu politika neye göre seçelim ben en başta onur seçiyorum.
5-Şehir sayısını belirli bir zaman aralığı var mı ? Tşk aklıma gelen bunlar

Kullanıcı avatarı
erkanus

Re: Soru-Cevap Bölümü

Okunmamış mesaj gönderen erkanus » Cum Tem 25, 2014 8:54 am

Sorularının bazılarına cevap verebilirim:

1- Mühendisi sadece çok önemli ve pahalı binaları yapmak için kullan. Yani dünya harikalarından biri için. Özellikle bu dünya harikasını senden önce başkaları yapabilecekse.

2-Tamamen sana kalmış, çok ve dengesiz savaş diğer devletlerin sana karşı tutumunu kötüleştirir. Ama erken savaşın şöyle bi yararı olabilir; diğer kıtalardaki devletlerle henüz tanışmamışken kendi kıtandakileri yok edersen, iş bittikten sonra tanıştığın devletler sana karşı kınamacı olmaz ;)

3-Çağ atlamak tek başına bişey getirmez. Açtığın teknolojiler önemli. Bilim puanını arttırmak en önemlisi. Bunun için de öncelikli olarak nüfusunu arttırman lazım ;)

4-Önce gelişime ağırlık verecek şekilde politika seçmeni tavsiye ederim ama bu yine senin oyun stiline kalmış. Oyunun başında savaş yapmayı planladığın için onuru seçmen mantıklı. Gelişim içinse Gelenek en önemlisi.

5-Zaman aralığı derken neyi kastettiğini anlamadım ama şehir sayısı sosyal politika ve teknoloji maliyetlerini arttırır haberin ola. Politika maliyetlerini sadece ilhak ettiğin şehirler arttırır ama teknoloji maliyetleri kukla olanlar dahil hepsi arttırır. yani tonla gelişmemiş şehrin varsa teknoloji gelişimin gereksiz yere yavaşlar. Onun yerine daha az ama iyi gelişmiş, nüfusu falan yüksek olan şehirler daha iyidir (Ama şart değildir ;) ).

Not: İmzamdaki linklere göz at. Videolarımdan bazıları (ya da hepsi) işine yarayabilir ;)

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Cum Tem 25, 2014 9:58 am

Güzel sorular :bgndm:

1. Çok istediğiniz bir wonder varsa, ve o wonder'ı başkasının sizden önce yapabilme riski varsa wonder'ın üretimini mühendisle 1 turda yapabilirsiniz. Ama tile improvement (toprağa yaptığı fabrika) yaparsanız uzun vadede daha faydalı.

2. İlhak etmeyi, mutluluğunuza göre ayarlayın. Mutluluğunuz yüksekse her zaman ilhak edebilirsiniz.

3. Çağ atlamanın da faydaları var ama öncelikle hangi teknolojinin size daha çok faydası var değerlendirip ona göre teknoloji seçin.

4. Erkanus güzel cevaplamış :) Sol üstteki iki politika başlarda gelişim için iyidir. (Liberty ve Tradition)

5. Erkanus gene güzel cevaplamış :) Ek olarak, şehirleri dip dibe yerleştirmeyin. Etraftaki lüks kaynakları, stratejik kaynakları, dağları ırmakları incleyerek şehir yapın. Bir şehrin çalışabildiği alan kendinden 3 petek uzaka kadar. Şehirin ilerde büyüyeceğini göze alıp ona göre aralarında biraz mesafe bırakırsanız iyi olur.

İyi oyunlar.

nurileflef

Okunmamış mesaj gönderen nurileflef » Pzt Ağu 25, 2014 1:40 pm

Benimde birkaç sorum olacaktı steam üzerinden oyunu aldım

1-Oyuna ilk girişte steam kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra interneti kapatıp oyunu oynayabilir miyiz...oyun kaydedilir mi?

2-Great generali kullanıp yıldız şeklindeki kaleyi veya altınçağa giriş için kullanamazsak sadece hayatta kalması bile %25 savaş gücümüzü arttırır mı? Tabi bu durum diğer greatesler içinde geçerli midir örneğin great müzisyen hayatta kaldığı müddetçe kültür vs.. herneyse sürekli %25 artar mı?

3-Ben genelde işçileri otomatik çalıştırıyorum doğru yapıyor muyum? Birde boşta olan işçileri nasıl bulabiliriz harita büyüdükçe kim nerde belli değil aynı şekilde tüm üniitelerimizi atlamadan nasıl bulacağız bir kısayolu var mıdır?

4-Teknoloji ağacındaki geliştirmelerin hepsini açmak zorunlumudur değilse bir tek teknoloji üzerinden ilerleyip uzay çağına gidebilir miyiz...Eğer zorunluysa madem hepsini açacağız bize sadece hangisinden başlamak istersin mi demek istenmiş neticede öyle yada böyle tüm teknolojik gelişmeler açılmak zorunda...

5-Casus tam olarak ne işe yarıyor? nasıl çıkarılıyor,nereye nasıl gönderiliyor? benim ekranın sağ üstünde casus simgesinin üzerinde 1 yazıyor nedir ne değildir anlamadım
6-Ben her şehirde tüm binaları yapmaya çalışıyorum (sırayla tüm gördüklerimi) buna gerek varmı sadece bir şehirde tüm önemli binaları tamamlayıp diğer şehirlerde ise sadece tahıl ve altın gibi şeyleri yapmak daha mı mantıklıdır...Yoksa her şehirde tüm binalar bitmek zorunda mıdır? siz nasıl yapıyorsunuz

7-müzakare ekranındaki kısımlar türkçeye çevrilmemiş sadece ilk satırdaki şununla savaşalım kısmını anladım diğer seçeneklerin anlamları nedir?

8-Barbarları devreden çıkarmanın bir yolu varmıdır

Bu kadar çok soruyu cevaplayabilene şimdiden çok çok teşekkürler....

nurileflef

Okunmamış mesaj gönderen nurileflef » Sal Ağu 26, 2014 4:49 pm

Adminim kimse cevaplamıyor bari siz yardımcı olsanız?

Kullanıcı avatarı
erkanus

Okunmamış mesaj gönderen erkanus » Cum Ağu 29, 2014 7:44 am

nurileflef yazdı:Benimde birkaç sorum olacaktı steam üzerinden oyunu aldım

1-Oyuna ilk girişte steam kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra interneti kapatıp oyunu oynayabilir miyiz...oyun kaydedilir mi?
Spoiler:
2-Great generali kullanıp yıldız şeklindeki kaleyi veya altınçağa giriş için kullanamazsak sadece hayatta kalması bile %25 savaş gücümüzü arttırır mı? Tabi bu durum diğer greatesler içinde geçerli midir örneğin great müzisyen hayatta kaldığı müddetçe kültür vs.. herneyse sürekli %25 artar mı?

3-Ben genelde işçileri otomatik çalıştırıyorum doğru yapıyor muyum? Birde boşta olan işçileri nasıl bulabiliriz harita büyüdükçe kim nerde belli değil aynı şekilde tüm üniitelerimizi atlamadan nasıl bulacağız bir kısayolu var mıdır?

4-Teknoloji ağacındaki geliştirmelerin hepsini açmak zorunlumudur değilse bir tek teknoloji üzerinden ilerleyip uzay çağına gidebilir miyiz...Eğer zorunluysa madem hepsini açacağız bize sadece hangisinden başlamak istersin mi demek istenmiş neticede öyle yada böyle tüm teknolojik gelişmeler açılmak zorunda...

5-Casus tam olarak ne işe yarıyor? nasıl çıkarılıyor,nereye nasıl gönderiliyor? benim ekranın sağ üstünde casus simgesinin üzerinde 1 yazıyor nedir ne değildir anlamadım
6-Ben her şehirde tüm binaları yapmaya çalışıyorum (sırayla tüm gördüklerimi) buna gerek varmı sadece bir şehirde tüm önemli binaları tamamlayıp diğer şehirlerde ise sadece tahıl ve altın gibi şeyleri yapmak daha mı mantıklıdır...Yoksa her şehirde tüm binalar bitmek zorunda mıdır? siz nasıl yapıyorsunuz

7-müzakare ekranındaki kısımlar türkçeye çevrilmemiş sadece ilk satırdaki şununla savaşalım kısmını anladım diğer seçeneklerin anlamları nedir?
8-Barbarları devreden çıkarmanın bir yolu varmıdır

Bu kadar çok soruyu cevaplayabilene şimdiden çok çok teşekkürler....

1- Arada internetimin bozuk olduğu zamanlarda oynadığım oldu, steam offline modda çalışacaktır diye bi mesaj geliyor sadece. kayıt edebilir, rahatça oynayabilirsin.

2- sorunu tam anlayamadım. Brave New World versiyonundan bahsediyorsan great'lar durdukları yerde herhangi bişey arttırmazlar. Onları kullanman lazım. Ama sorunu tam anlamamış olabilirim.

3- Options'ta bununla ilgili bir ayar var. boşta olan birimlere otomatik bi şekilde geçiş yapılır. Ama eğer bi işçiyi uyku moduna almışsan (ya da otomatik olarak uyku moduna girmişse) onları kendi toprakların içerisinde göz yordamıyla araman gerekecektir :D Benim venedik serisinde arada yapmak zorunda kaldık.
Diğer yandan bazı işlere öncelik vermek önemli oluyo işçiler açısından. mesela stratejik kaynak, yol inşaatı, lüks kaynak vs. bazen otomatikte sana acil lazım olan bişeyi uzun süre yapmayabiliyorlar. Ama bunların dışında oyunun başından sonuna kadar tek tek kontrol etmek verimli değil arada önemli işler bitince otomatiğe almak iyidir ;)

4- Teknolojilerin hepsi zorunlu değildir ama tek teknoloji üzerinden uzay çağına gitmek de zor. teknoloji ağacını gözle takib et bak mesela, ya da en sondaki ulaşmak istediğin teknolojileri seçerek bak. göreceksin ki o son çağdaki teknolojilere ulaşmak için pek çok teknolojiyi açmak zorunda kalacaksın. Ama dersen ki sadece o çağa ulaşayım, evet bu mümkün. ama birim galibiyeti almak içinse o zaman mümkün değil.

5- Casusu diğer devletlerin şehirlerine gönderip (en gelişmiş şehirlerine) onlardan teknoloji çalmasını sağlayabilirsin. Zaman zaman onlar hakkında değişik bilgiler de elde edebilirler. Orada yazan 1 rakamı kaç casusun var onu gösterir. Casus kendi kendine otomatik bir şekilde rönesans çağında çıkar. Ondan sonra her yeni çağa girildiğinde 1 casus daha eklenir. bizim bir şey yapmamız gerekmez çıkartmak için. Ama milli istihbarat binasını kurunca sayı 1 daha artar.

6- her şehirde tüm binaları yapmak mümkün değildir. ama amaca göre önemlileri yaparsın, gittiği yere kadar. gıda ve bilim binaları en önemlileridir. kültür galibiyeti düşünürsen kültür binaları da önemli olur o zaman.

7- ooo bu soruya cevap vermem çok uzun, rehber sayfalarına bak, ya da benim videoları izle bence ;)

8- bir oyunu kurma aşamasındayken kendi ülkeni ve haritayı seçtiğin ekranda gelişmiş seçenekler kısmına gelip oradan kapatabilirsin. istersen azgın barbarlar diye bi ayar da var :D

Evet bunca cevaptan sonra sizi çoğunlukla civilization videoları yayınladığım youtube kanalıma alayım :D
Abone olursanız mutlu olurum kardeşim ;)

https://www.youtube.com/user/StrategyMania

portre_88

Okunmamış mesaj gönderen portre_88 » Çrş Şub 25, 2015 6:41 pm

bende yeni başladım tek ouynculu modda oynuamaya ve pratik yapmaya başladım diğer ülkeyi fethettiğimde oyundan atıyor hemen sorun ne acaba?