civ 6 Yenilikler

şahindar
Mesajlar: 21
Kayıt: Prş Eyl 26, 2013 3:07 pm

civ 6 Yenilikler

Okunmamış mesaj gönderen şahindar » Sal Eyl 06, 2016 6:44 pm

Merhaba Arkadaşlar Ekim ayına yaklaşırken Civ 6 ile ilgili yeni bilgilerde çeşitli sitelerce duyurulmakta. Yeni oyunla ilgili bazı yenilikleri değişikleri aktarıyorum. Ayrıca rehber sitede yer alan Civ 6 Medeniyetler tablosuda güncellendi.

Oyun civ 5 teki bazı aksaklıklar ve sorunlarda göz önünde bulunarak yenilenmiş ve oyunla ilgili bazı alanlar detaylandırılmış.

Öncelikle liderler bilindik alışılageldik isimlerden oluşmuyor. Civ'in daha önceki versiyonlarında yer almayan iki medeniyette (kongo ve iskit) oyuna eklenmiş. Rehber sitesinde bu medeniyetlerle ilgili hazırlanmış tabloyu bulabilirsiniz. Her uygarlığın 1 askeri birimi 1 yapısı olacak bunun dışında üç beceriye sahip olacak biri doktirin biri lider bonusu diğeri de özel beceri olarak geçiyor. Bu sayede bazı medeniyetler fazladan bir askeri birime ship olacaklar. örneğin İngiltere "kırmızı ceketliler".

Oyunda Victory Condition(Zafer Şartları) 5 tane ancak diplomatik zafer yerine dini zafer bulunmakta. Daha önceki oyunda yer alan teknoloji ağacı ikiye ayrılmış ilki daha çok teknikle, mühendislikle ve doğa bilimleriyle ilgi maddeleri içeren Teknoloji Ağacı diğeri ise sosyal alanlarla ilgili maddelere yer veren Medeniyet Ağacı . Örneğin Civ 5 te Teknoloji Ağacında yer alan Guild(Lonca), Civ 6 da Medeniyet Ağacında yer alıyor. Tabi her iki ağacın toplam maddesi Civ 5 teki Teknoloji Ağacından daha fazla.

Bir diğer yenilik siyasi sistemlerle(rejimler) ilgili. Civ 5 te üç ideoloji seçeneği vardı ve ancak modern çağda seçilebiliyordu. CİV 6 da ki bu yenilik birazda Civ3 örnek alınarak düzenlenmiş ve klasik çağdan itibaren siyasi yönetimler seçilebilecek. Toplam çeşitli çağlarda ortaya çıkacak sistem(rejim) sayısı on. Bunlardan Chiefdom(şeflik) muhtemelen oyun başlarken seçilebilecek.

Sosyal politikalar ise 4 başlıkta toplanmış:
Askeri
Diplomatik
Ekonomik
Joker Kartları:Büyük kişi kazandıran kartlar

Dinle ilgili bir birim daha eklenmiş: Apostle (Havari)

Yine dört inanç başlığı yer almakta:
Pantheons
Founder Beliefs
Follower Beliefs
Worship Beliefs

Ticaret kervanlarının önemi artacak gibi. Artık yolları işçiler ya da oyundaki adıyla inşacılar değil kervanlar yapacak.

Şehir devletleri ve büyük kişilerde karakterize edilmiş. Artık her şehir-devletin hamisine-müttefiğine bahşedeceği kendi özel becerileri olacak. Örneğin Brüksel şehir-devletini etkisi altına alan uygarlık wonderlar-dünya harikaları için %15 üretim puanı kazanacak. Aynı şekilde Büyük Kişilerde oyuncuya farklı avantajlar kazandıracak. Örneğin Antik Yunanlı Matematikçi Öklid oyunda büyük bilim insanı olarak klasik ve orta çağ boyunca matematikle ilgili alanlarda "evreka bonusu" kazandıracak. Ya da İtalyan gökbilimci Galileo oyunda her dağlık alan başına 250 bilim puanı kazandıracak. Duyurusu yapıldığı kadarıyla oyunda eksiltilen bir büyük kişi yok hepsi civ 5 teki gibi civ 6 da yer alacak. Ancak sürpriz bir büyük kişi türü yer alabilir.

Bunun dışında civ 6 ile ilgili diğer bilgiler için rehber sitede yer alan civ 6 duyurulara göz gezdirebilirsiniz.

Cevapla