Mevcut oyunlar

Oyunlarınızdan resimlerinizi, hikayelerinizi paylaşabileceğiniz forum alanı.
theselfish

Mevcut oyunlar

Okunmamış mesaj gönderen theselfish » Pzt Eyl 09, 2013 3:43 pm

En son bi kaç ay önce gods and kings'i bırakmıştım, eczanede iş güç çok, deli zaman yiyor diye. haftasonu brave new world'ün çıktığını öğrendim. indirdim ve 2 gün başka hiçbişey yapmadım. şu anda günü bu forumda bitirip akşama oyuna başlamayı hayal ediyorum =)

zulu'yla başladım (random) shaka'nın özelliği melee unitlerin cost'u %50 daha az. impi diye spearmen tarzı bi asker, bi de barracksın biraz daha iyisi bi binası var.

açılan haritam da genelde tundra hemen kuzeyimde buzullar olan verimsiz bi bölge ama biraz dolaşınca farkediyorum ki üstünde bulunduğum zorlasam en fazla 4 şehir kurabileceğim bi ada ve ben burda tekim.

luxurylere en yakın yerlere şehirleri kurdum. adada bi kaç barbar vardı onları defettim. ve bi an önce embark özelliğini kazandım. yakındaki karalara çıktığımda anladım ki zaten dünya özelliği de (random) suların yüzde 70i oluşturduğu, karaların az yer tuttuğu bi dünya idi.

sırasıyla asurlularla, azteclerle, isveç, morocco, songhai, portekiz ve kartacılarla karşılaştım. hiçbir civ oyununda bu kadar para kazanmamıştım trade routes harika olmuş. gelen parayla statelerin beşiyle ally'ım. 8 tane var zaten. happiness tavan yapmış durumda. şu an tek sorun forbidden palace sayesinde 3 oya sahip morocco'nun yeni kıta şehirlerime çok yakın olması ve beni yakın city state'lerden uzak durmaya zorlaması. askeri gücüm adamların iki katı ama bunların üstüne binersem ambargo filan koyabilirler o problem var kongrede elleri güçlü. daha da state citylerin oylarının geçerli olduğu eraya gelmedik.

neyse bi gelişme olursa yazarım ben =)

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Mevcut oyunlar

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzt Eyl 09, 2013 6:31 pm

Eline sağlık anlatımın güzel olmuş,

Aman diyim, herkesin arkadaş olduğu bir ülkeyle savaşa girme, anladığım kadarıyla ekonominin büyük kısmı ticaretten geliyor, bir ambargo kabul edilse tepetakla olur ekonomi.

Diplomasi overview ekranında, kim kimi denounce etmiş, kimle friend, kim savaşıyo bakabilirsin. Kimsenin sevmediği bir ülkeye savaş açarsan hiç sorun yaşamazsın, veya savaşta 2 taraf varsa, dünya kongresinde güçsüz tarafa savaş açarsan kendini sağlama almış olursun.

Dünya kongresinin bu yönü hoşuma gidiyor. Asker, ekonomi, teknoloji herşey olarak güçlü olsan da, çoğunluğun düşmanıysan ambargo korkusuyla, kongre başbelasına dönüşüyor.

Müttefik olabileceğiniz city state'lere asla savaş açmayın, müttefikken daha faydalılar. Hem diğer city state'ler korkarak araları bozulabiliyor.

Devamını merakla bekliyorum ;)

civciv

Okunmamış mesaj gönderen civciv » Sal Eyl 10, 2013 11:43 am

güzel anlatmışın ben de bekliyorum :roll:

theselfish

Okunmamış mesaj gönderen theselfish » Sal Eyl 10, 2013 3:28 pm

girdim moroccoya. burda bi hata yaptım, anlatayım, ben yaptım siz yapmayın.

savaşmaya karar vermesem de, nolur nolmaz diye bastığım askerleri morocco sınırına yığmıştım. kralları gelip "hayırdır asker yığıyosun, savaşa mı giriyoruz yoksa" dedi. "ben de yok yahu ne savaşı" demiş bulundum.

4-5 turn sonra beni devamlı denounce eden bu adamın topraklarına girmek zorunda kaldım. üstünden yüzyıllar geçti, hala sözünde durmadın girmiycem dedin girdin diye bütün uygarlıkların hatırında. o yüzden giricekseniz delikanlı gibi giricem diyin, bi de burdan eksi puan yemeyin.

neyse sonuçta girdim abiler moroccoya harita şeklini anlatmıştım dün gemiler çok önemli gönderdim 6 galleasımı adwa'ya öyle güzel bi yerde ki tam saldırmalık. boğaza kurulmuş, iki taraftan da gemiyle yaklaşıp bombalanabiliyo.

bi tane cannon, bi tane musketman, bi de gattling gunla 4-5 turnde düştü şehir zaten, asker basmaya fırsat bulamamışlardı. şehir de machu picchu dahil 4 tane de wonder vardı. güzel hamle oldu.

sonra sıra başkentteydi ama barış isteğiyle geldiler. 2 şehri kalan devlet bana başkent olmayan şehrini önerdi. şimdi zaten bilime ve policylere kasmış durumdayım yeni şehir işime gelmedi ben de para pazarlığı yaprım. turn başına 60 golda anlaştık ve barıştık.

city stateler kongrede çok önemli. dolayısıyla para çok önemli. genelde maintanenceden uzak para getiren yapılar yapıyorum. awoid growth'u seçeli çok oldu. production focus yapmı durumudayım tüm şehirlerimde. neyse çok da uzun yazmıyım devam ederim böyle küçük küçük daha sonra...

siz de yazın hacılar. video izleyemiyom elemanlar bu yaşta oyun oynadığımı görmesin diye, en azından okuyarak hayal edelim =))

Gandhi1990

Okunmamış mesaj gönderen Gandhi1990 » Sal Eyl 24, 2013 8:13 pm

aynı şeyi ben de yaptıydım sözümde durmadıydım bir daha unutmadı hiç birisi dediğin gibi hepsinde yazıyordu sözümü tutmadığım :D

ben de yazacağım bir ara güzel bir oyuna denk gelirsem. en son oynadığım oyunu fazla kolayda oynamışım daha başlardan herkesden üstündüm herkes savaş açtı hepsini biraz dağıtıp sonra bıraktım oyunu.

EgemenTheConqueror

Okunmamış mesaj gönderen EgemenTheConqueror » Cum Oca 17, 2014 9:35 pm

Valla güzel oluyor vidyo izlemek yerine bunu yapsak hem kotalı netli olan arkadaşlar vidyoları takip edemez hem görüntüyü hayal edince daha güzel oluyor

Edit:kotalı netli olan arkadaşlar ne ulan ?