"Saldırgan" Devletlerin Dostluğu

Oyunlarınızdan resimlerinizi, hikayelerinizi paylaşabileceğiniz forum alanı.
Ozan Tepe
Mesajlar: 1
Kayıt: Pzr Tem 12, 2015 9:31 am

"Saldırgan" Devletlerin Dostluğu

Okunmamış mesaj gönderen Ozan Tepe » Pzr Tem 12, 2015 9:50 am

Belki bunu çoğumuz yaşamışızdır... Mutlaka başınıza gelecektir ne kadar tedbirli olursanız olun böyle bir olaya kurban gidersiniz...

Bakıyorsunuz Kartaca yayılmacı politika izliyor. Büyük bir geliri, güçlü bir askeriyesi var. Siz de yayılmak istiyorsunuz ama, arkanızı kollayacak birini bulmak istiyorsunuz (Zor ve üstünde oynarken işe yarıyor :) )

Tam ben Kartaca'nın gözüne gireyim derken Kartaca Kraliçesi Dido karşımıza çıkıyor ve "Büyük lider, bir dostluk anlaşması imzalamaya ne dersiniz" evet derim!

2 dakika sonra, yine gelip sizden "Dostluk bağlarımızı güçlendirmek istiyorsak aramızdaki sınırları kaldırmamız gerek" eh ne diyeyim, sonuçta dostuz değil mi? Kaldırırım tabi!

Artık çok geçtir. Sınırları açma antlaşması 30 tur sürüyor. Dido askerlerini sizin topraklarınızda dolaştırmaya başlamıştır bile. Denize kıyınız varsa durumunuz biraz daha kötü. Hızlı bir biçimde askerlerini şehirlerinizin etrafında toplamaya başlar. Siz de can havli ile hemen şehirlerinize savunma binaları yapmaya başlar, asker üretmeye bakarsınız. Siz daha hazırlanamadan ya sizi kınar "Yeter, sizinle çalışmaktan bıktım." ya da sürpriz savaş açar. Zorda oynuyorsanız kurtulmak oldukça güçtür.

Cengiz Han farklı mı? Ah Cengiz Han ah. Beraber bozkırlarda at sürebilirdik Cengiz...
Cengiz han ile çok az yakınlaştığım için izlediği yolu pek bilmiyordum tabi. Attila ile oynuyorum bu arada, Legendary Map Pack kullanıyordum herkes kendi yerinde başlasın diye. Bu arada Cengiz geldi kışkırttı beni. "Çin dünyamızın dengesi için bir tehlike oluşturuyor" tehlikesi var veya yok. Bir müttefik de yanıma alacağım için tabi dedim ve savaşa girdik mi! Askerlerimi Pekin sınırında konuşlandırmıştım zaten. Şehir düştü, Çin benle barış imzalamak zorunda kaldı. Bu arada Cengiz de barış imzalamak için Çin'e bir şehir vermiş.

Pekin olayı yüzünden Ruslar, Persler, Siyamlılar, Hindistan, Çin aynı anda bana savaş açtılar. Savunma yaptım yapmasına ama uzun süren savaş ekonomik dengeyi mahvetmişti. Düzelttim düzeltmesine, onda bir şey yok. Adamlar sebepsiz yere bir daha savaş açtılar mı! Cengiz durur mu, baktı üstüme çullanıyorlar yine, aramızda olan Dostluğu hiçe sayarak bana saldırdı! Bir de yeni kurduğum şehre!

Yeni başlayacak olanlara önerim, bu iki topluluktan uzak durmaları. Ne dost olun ne düşman (ileride düşman olursunuz). Yoksa sizin de duygularınızla oynarlar böyle :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 229
Kayıt: Pzr Tem 28, 2013 1:13 pm
Konum: Bursa
İletişim:

Re: "Saldırgan" Devletlerin Dostluğu

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzr Tem 12, 2015 10:25 am

Yaşadık ya, hem de ne çok yaşadık :grin:

Bir de kanka gibi olduğum ülkeler oluyor, birşey istiyor (karşılıksız lüks kaynak, para bağışı gibi) veriyorum, sonra ben de istiyorum veriyor. Böyle sürerken bir gün gelir de karşılıksız alıp da vermezse anlıyorum ki savaş açacak. Baya da sinir oluyorum onca zaman boşuna arkadaşlık etmişim diye.

En zorda oynarken her ülkenin bize olan tutumu inanılmaz önemli oluyor, özellikle de ileri çağlarda diğer ülkelere göre küçük kaldıysak.
Bazı durumlarda 1 yerine 2 büyük ülkeyle savaşmak oyunu bile bitirebiliyor, tüm şehirleri kaybedene kadar oynamasam da, baktım şehirler gidiyor, olmayacak, genelde bırakıyorum.

Anlattığınız tarz dönekliği en çok rusya ve napolyon ile yaşadığımı hatırlıyorum. Ama bunun da ufak minik bir hilesi var ama sadece çok sinir olursam yapıyorum, zırt pırt yapmak oyunun keyfini kaçırır.

Savaştan 1 önceki tura load ediyorum oyunu, ardından ticarette tur bazlı verilebilecek herşeyi listeye koyup(lüks kaynak, tur başına altın), karşılığında sadece altın alıyorum(genelde 5000 civarı altınları oluyor), hatta kesin kaybetçeğimi bildiğim kenarda köşede zayıf korumasız bir şehir varsa onu da veriyorum daha çok para koparmak için. Büyük ihtimalle aynı tur gene savaş açıyor. Ama yeterince akıllı değiller, parayı kaptırıp 30 tur boyunca alcaklarını düşündükleri hiç birşeyi de alamıyorlar.

Güzel tavsiye, ben de onlara Darius, Bizans, Napolyon ve Rusya'yı ekleyeyim, dikkat etmek lazım :Shock:

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 229
Kayıt: Pzr Tem 28, 2013 1:13 pm
Konum: Bursa
İletişim:

Re: "Saldırgan" Devletlerin Dostluğu

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Pzr Tem 12, 2015 10:45 am

Yeri gelmişken paylaşayım, forumda Şahindar isimli üyemizin paylaşını düzenleyerek, "Medeniyetler ve Liderler" rehberimizi paylaştık. Ülkelerin eşsiz özelliklerini ve özel ünitelerini türkçe olarak listeliyor. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Civilization V Medeniyetler ve Liderler

Cevapla