Civilization çalışmayı durdurdu hatası

Oyun kurulumu hakkında, oyun içi hata, oyun sistemi hakkında problem yaşayanlar.
Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Civilization çalışmayı durdurdu hatası

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Çrş Tem 31, 2013 9:14 am

Oyun açılırken, vidyo bittikten sonra, veya oyuna girerken bu hatayla karşılaşıyorsanız ve oyun kapanıyorsa, muhtemelen ekran kartınız oyuna uyumlu değildir, ya da ekran kartı sürücünüzde sorun vardır ve directx 11'de sorun çıkarıyordur. (Ekran kartı dışında etkenler de sebep oluyor olabilir, ama %90 ekran kartı diyebilirim.)

Kolay çözümü: Direct X 9 modunda açmayı deneyin, çalışıyorsa bence hiç uğraşmanıza gerek yok.

İlle de directx 11 de oynamak istiyorsanız, ya da direct x 9 işe yaramazsa, aşağıdaki anlatımımı deneyin.

İlk olarak ekran kartı modelinizi öğrenin, bilmiyorsanız gpu-z programını kullanabilirsiniz (google'da aratın)
Ekran kartı modelinizi öğrendiğinizde, google'da, "modeliniz+ civilization V" yazarak aynı problemi yaşayanlar var mı bir kontrol edin. (Bilgisayarınızın ekran kartı yetersiz de olabilir. google'da aratırsanız yeterli olup olmadığını, yetersizse test edip çalışmadığını söyleyenlerle karşılaşabilirsiniz.)

Ekran kartı sürücünüzü silip yeniden yükleyin (nasıl yapıldığını google'dan öğrenebilirsiniz.)

Üsttekilerin hiç biri işe yaramazsa, belgelerim klasöründeki "my games" içindeki civilization klasörünü yedekleyerek silebilirsiniz (isim değiştirmeniz de yeterli, oyun bu klasöre ulaşamaz). Bu şekilde deneyin.

İyi şanslar.

keane_wxs

Re: Civilization çalışmayı durdurdu hatası

Okunmamış mesaj gönderen keane_wxs » Cum Ağu 02, 2013 7:42 pm

Merhabalar üstteki sorun için windows 8 harcinde oynadığımızda oyunda herhangi bir sorun olurmu (mesela her özellik düzgün çalışırmı) ?

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Cum Ağu 02, 2013 9:42 pm

Windows 8 seçeneği sanırım sadece tabletler veya dokunmatik ekranlı bilgisayarlar için tasarlanmış. Kontroller değişmiş dokunmatiğe göre optimize edilmiş. Diğer seçeneklerde hata varsa denenebilir.
Ama kendim de denemiştim, dokunmatik bilgisayar dışında, kullanışlılık açısından tavsiye etmem. (Ünite hareket ettirmek, seçmek vs. karışıyor. Basılı tutmak gerekiyor, pratik değil.)

severius

Okunmamış mesaj gönderen severius » Çrş Eyl 04, 2013 8:49 am

Hocam benim pc Hp dv6 1236 et

İşletim sistemi Intel core 2 duo, 3 ram bellek , ATI MObility radeon 4650 hd ekran kartı bahsettiğin herşeyi uyguladım ama yine çalışmayı durdurdu hatası veriyor oyuna girerken.

Yardımcı olabilir misin?

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Çrş Eyl 04, 2013 3:59 pm

severius yazdı:Hocam benim pc Hp dv6 1236 et

İşletim sistemi Intel core 2 duo, 3 ram bellek , ATI MObility radeon 4650 hd ekran kartı bahsettiğin herşeyi uyguladım ama yine çalışmayı durdurdu hatası veriyor oyuna girerken.

Yardımcı olabilir misin?
Ekran kartı değişebiliyor mu? yani yeni nesil notebook'larda "switchable graphics" diye bir olay var. İntel onboard ekran kartı ve harici ekran kartı arasında geçiş yapabiliyor, değişim yapılabiliyorsa deneyip girmeyi deneyin.

Güç tasarrufu modunda mı diye kontrol edin, öyleyse yüksek performans moduna çevirin tekrar deneyin.

Ekran kartı sürücüsünü silip, ati sitesinden daha eski - yeni - veya beta sürücü yükleyip deneyebilirsiniz.

HP'nin sitesinden bilgisayarı bulup uygun driver'ı ordan indirmeyi deneyebilirsiniz. Bazen bilgisayar firmaları ekran kartına özel ayar yapıyorlar, sadece hp sitesinden yüklerseniz düzgün çalışıyor bu durumda, diğer sürücülerde sorun yaratabiliyor.

severius

Okunmamış mesaj gönderen severius » Prş Eyl 05, 2013 8:33 am

Meceka yazdı:
severius yazdı:Hocam benim pc Hp dv6 1236 et

Yardımcı olabilir misin?
Ekran kartı değişebiliyor mu? yani yeni nesil notebook'larda "switchable graphics" diye bir olay var. İntel onboard ekran kartı ve harici ekran kartı arasında geçiş yapabiliyor, değişim yapılabiliyorsa deneyip girmeyi deneyin.

Güç tasarrufu modunda mı diye kontrol edin, öyleyse yüksek performans moduna çevirin tekrar deneyin.

Ekran kartı sürücüsünü silip, ati sitesinden daha eski - yeni - veya beta sürücü yükleyip deneyebilirsiniz.

HP'nin sitesinden bilgisayarı bulup uygun driver'ı ordan indirmeyi deneyebilirsiniz. Bazen bilgisayar firmaları ekran kartına özel ayar yapıyorlar, sadece hp sitesinden yüklerseniz düzgün çalışıyor bu durumda, diğer sürücülerde sorun yaratabiliyor.
valla yüksek performansa çevirdim.

ekran kartı sürücüsünü silip, internetten indirip tekrar yükledim. Hp sitesinden yükledim üstelik.Ama yine olmadı.

Uzaktan yardım iste programı yüklesek, o şekilde bir de sen bakar mısın ne sıkıntı varmış?

Kullanıcı avatarı
Meceka
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Meceka » Cmt Eyl 07, 2013 9:58 am

Çok fazla sebebi olabilir bu hatanın, ben yukarıda en çok rastlanabilen sorunları listelemiştim.
Başka oyunlarda da böyle problem yapıyor mu bilgisayar?
Uzaktan yardım teamviewer ile yapabilirim ama pek bir şey anlayabileceğimi sanmıyorum.